W dniu 14.04.2021 nauczyciele Urszula Poniatowska, Agnieszka Duszyńska i Marek Kozub uczestniczyli w szkoleniu i warsztatach online pt Coordinator of Youth Guidance Centres (One Stop Shops) Managing multi-competent teams – a new profession with a tailor-made education w ramach projektu flagowego S2W Ze szkoły do pracy.
W czasie szkolenia i warsztatów prezentowane były modele, sposoby powołania i metody pracy oraz wsparcia ludzi młodych w Finlandii, Danii , Litwy i Szwecji. ONE-STOP-SHOP stanowi efektywną formę wsparcia ludzi młodych w wieku adolescencyjnym, w ich problemach edukacyjnych( np. nie ukończenie szkoły), społecznych, ekonomicznych, w bezrobociu. Dla organizatorów ze Szwecji warsztaty były okazją do zebrania informacji zwrotnej na temat projektu programu nauczania oraz rekrutacji uczestników do edukacji pilotażowej w ramach ONE-STOP-SHOP , którą rozpoczną jesienią tego roku. Prelegenci udostępnili prezentacje, które znajdują się w załącznikach.
Zachęcam do lektury i korzystania z zasobów projektu S2W na temat przeciwdziałaniu przedwczesnemu kończeniu nauki
W dniach 12-15.03.2018 p. Agnieszka Stachurska wicedyrektor i p. Urszula Poniatowska nauczycielka języka angielskiego uczestniczyły w spotkaniu roboczym w Gavle w Szwecji.
W czasie wizyty uczestnicy zapoznali się m. in. z systemem edukacyjnym Szwecji oraz specyfiką i statystyką szkolnictwa średniego w Regionie Gavle.
Uczestnicy projektu z krajów nadbałtyckich z Finlandii,Łotwy, Szwecji i Polski zostali przyjęci przez wojewodę Regionu Gavle. Uczestnicy odwiedzili jednostki edukacyjne tego regionu zajmujące się ludźmi młodymi bez wykształcenia średniego i bez pracy, o nazwie One-stop-shop, gimnazjum w Gavle, zapoznali się z projektami KAA,ELOF,SAX finansowanymi z EFS i kierowanymi do uczniów, słuchaczy oraz nauczycieli i specjalistów wspierających ludzi młodych w ich edukacji i rozwoju zawodowym.
Wizyty i spotkania stanowią bezpośrednie źródło inspiracji do dalszego działania na rzecz naszych słuchaczy i uczniów oraz dokonywania pozytywnych zmian w naszej placówce.
CKZiU nr 1 w Warszawie od 2015 roku uczestniczy w projekcie flagowym Ze Szkoły do Pracy S2W. Projekt jest realizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Władz Regionalnych i Lokalnych SALAR w Sztokholmie, Szwecja https://skl.se/
Partnerami projektu są instytucje edukacyjne ze Szwecji, Finlandii,Estonii, Łotwy, Litwy,Niemiec i Polski.
Tematyka projektu dotyczy wymiany dobrych praktyk i metod zapobiegania wypadaniu z systemu edukacji ludzi młodych w Basenie Morza Bałtyckiego, ograniczeniu bezrobocia i wykluczenia społecznego, integracji imigrantów nowo przybyłych do UE, zwiększenia roli
kształcenia zawodowego wśród uczniów i słuchaczy wieku 16-35 lat.