IMG 0979     Listopad w kulturze polskiej jest miesiącem związanym z dwoma ważnymi świętami – Dniem Wszystkich Świętych i Narodowym Świętem Niepodległości.

Od lat młodzież TB nr 5 opiekuje się Miejscami Pamięci Narodowej przy kościele św. Wawrzyńca na Woli. Są tam dwie tablice upamiętniające wydarzenia historyczne – egzekucję mieszkańców Woli i Powstańców 1944 roku oraz obronę Woli podczas Powstania listopadowego dowodzoną przez gen. J. Sowińskiego.

Uczniowie pielęgnują te miejsca, aby zawsze i każdemu przypominały walkę Polaków z wrogami Ojczyzny oraz ofiarność ludności cywilnej.

W tym roku młodzież podjęła się również opieki nad Pomnikiem Matki na terenie Cmentarza Powstańców Warszawy.

31 października 2018 r. uczniowie klasy II kt pod opieką Pani D. Czarniak uporządkowali te miejsca, zapalili znicze i oddali hołd ofiarom walk.

Postawa ta jest nie tylko zwykłym, ludzkim odruchem, ale także wyrazem patriotyzmu.