Tegoroczny apel poświęcony rocznicy Powstania Warszawskiego był dla słuchaczy SP nr 390 i CXXVII LO wyjątkowo uroczysty i zupełnie inny niż zazwyczaj.

Nasze Centrum odwiedziła Pani Wanda Traczyk-Stawska. żołnierz AK i uczestniczka Powstania Warszawskiego pełniąca funkcje strzelca i łączniczki w trzech walczących z okupantem dzielnicach: Śródmieściu Północnym, Powiślu i Śródmieściu Południowym. Ranna przy ul. Smolnej, leczona w szpitalu powstańczym i więziona w czterech stalagach, powróciła do Warszawy, ukończyła studia i niemal całe swe  życie poświęca przekazywaniu młodym prawdy o Powstaniu Warszawskim i jego bohaterach, wsród których na pierwszym miejscu stawia cywilną ludność Warszawy. Pani Wanda jest także przewodniczącą Społecznego Komitetu Ochrony Cmentarza Powstańców Warszawy - zbiorowej mogiły ponad 100 tysięcy cywilów i żołnierzy ze Stolicy. Z tego też powodu w programie apelu znalazły się fragmenty wiersza Antoniego Słonimskiego pt. "Mogiła nieznanego mieszkańca Warszawy" w przejmującej interpretacji Pani Dyr. Haliny Matuszewskiej.

Początkiem uroczystości było oddanie hołdu poległym w Powstaniu. W wypełnionej przez słuchaczy szkolnej auli zabrzmiał minutowy dźwięk syreny, jaki corocznie słyszą mieszkańcy Warszawy 1 sierpnia o godz. 17.00 a po nim odegrany został Mazurek Dąbrowskiego.

Zaproszona do zabrania głosu Pani Wanda potrafiła znakomicie od pierwszych słów skupić uwagę szkolnej społeczności na swojej opowieści o pierwszych dniach powstania, własnych przeżyciach, przemyśleniach i wnioskach. W Jej słowach niezmiennie powtarzało się; "Nie zapominajcie, zawsze szukajcie prawdy, troszczcie się o miejsca pamięci." Ogromne, spontaniczne brawa, jakie dały się słyszeć po zakończeniu prelekcji, dobitnie  swiadczyły o wrażeniu, jakie na słuchaczach wywarła ta niezwykle sympatyczna, skromna ale też bardzo energiczna Osoba.

Drugą częścią apelu było wręczenie dyplomów, książek i upominków uczniom, którzy zostali laureatami zorganizowanej przez CKZiU nr 1 międzyszkolnej gry miejskiej "Powstanie Warszawskie na Woli". Na podium stanęli uczniowie SP im. Zawiszy Czarnego (I lokata), SP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego (II lokata) oraz SP im. Juliana Tuwima (III lokata). Dyplomy i książki o Powstaniu otrzymały także nauczycielki laureatów oraz słuchacz CXXVIII LO, Krzysztof Kania, za najlepszy wynik w szkolnym teście z wiedzy o Powstaniu Warszawskim. Zrobione laureatom fotografie  z Panią Wandą Traczyk-Stawską będą z pewnością wartościową pamiątką dla wszystkich.

A po zakończeniu uroczystości w auli  Pani Wanda zgodziła się jeszcze na kameralne, półgodzinne spotkanie w pracowni historycznej z najbardziej zainteresowanymi uczniami i słuchaczami. I ponownie zachwyciła wszystkich opowieściami o swych przeżyciach wojennych i chwili zakończenia wojny.

Dziękujemy, Pani Wando!

Nasza uroczystość była ostatnim punktem tegorocznych obchodów rocznicy

Powstania Warszawskiego