SPACER PAMIĘCI 

LICEALIŚCI NA CMENTARZU WOJSKOWYM

23 września 2018 r.

 

000065 2  W niedzielę, 23 września, grupa słuchaczy semestrów IA, IB, II, III i V formy zaocznej CXXVII LO dla Dorosłych wzięła udział w krótkiej wycieczce, która stanowiła kolejny etap naszych tegorocznych obchodów 74 rocznicy Powstania Warszawskiego. Spacer pamięci odbył się pod opieką nauczycielki historii, Anny Kardaszewicz, która poprowadziła młodzież trasą pozwalającą poznać także inne ważne miejsca tej warszawskiej nekropolii oraz groby szczególnie zasłużonych Polaków. 

  Nietypowym przygotowaniem do tej wycieczki był test z wiedzy o Powstaniu Warszawskim, do którego przystąpili wszyscy słuchacze liceum bezpośrednio przed wyjazdem na cmentarz. To spowodowało, że uczestnicy spaceru kojarzyli wiele z odwiedzanych miejsc z ważnymi wydarzeniami lat wojny i okupacji lub pytali o poprawne odpowiedzi z testu.

  Po przypomnieniu krótkiej historii Cmentarza Wojskowego i pokazaniu jego planu młodzież udała się pod Pomnik - Mauzoleum Ofiar Obozów Koncentracyjnych, gdzie zpalono światła, a następnie przeszła przez rozległe kwateryżołnierzy, którzy zginęli w latach 1918 - 1920. Te miejsca mają szczególne znaczenie w roku obchodów setnej rocznicy Odrodzenia Państwa Polskiego. 

  Spore zaintersowanie wzbudziła kwatera powstańców 1863 r. i duża liczba symbolicznych tablic upamietniających tych, którzy zginęli lub zmarli po powstaniu i zostali pochowani w innych miejscach. Wspólna interpretacja tarczy umieszczonej na wieńczacym kwaterę krzyżu pozwoliła na przypomnienie istotnych haseł Powstania Styczniowego.

  A potem grupa przeszła przez wiele kwater przeznaczonych dla poszczególnych oddziałów walczących w Powstaniu Warszawskim. Nazwy batalionów i zgrupowań, takie jak "Zośka", "Parasol", "Kiliński"  czy "Radosław" nie były naszym słuchaczom obce. Duże wrażenie wywarły na młodzieży rzędy brzozowych krzyży i tablice znanych bohaterów tamtych walk.

  Ważnymi punktami spaceru były: Pomnik Gloria Victis, Dolinka Katyńska oraz płyty upamiętniające dowódców AK. Tu grupa zatrzymała się dłużej a potem, podobnie jak w wielu poprzednich miejscach wcześniej, nasi słuchacze zapalili białe i czerwone światła. 

   Gdy wspólny spacer dobiegł końca, kilkoro uczestników postanowiło pozostać jeszcze na cmentarzu i odwiedzić groby swoich bliskich.

Accesibility button