IMG 20180427 113241Klasa I at Technikum Budowlanego nr 5 im. prof. Stefana Bryły w dniu 27.04.2018 pod opieką wychowawczyni i nauczycielki historii Marzeny Bralskiej zwiedziła wystawę poświęconą życiu, twórczości i działalności politycznej Ignacego Jana Paderewskiego. Klasa 1at uczestniczyła w lekcji

muzealnej dotyczącej osiągnięć bohatera wystawy.

Ignacy Ian Paderewski należy do grona najhojniejszych darczyńców Muzeum Narodowego w Warszawie, któremu zapisał kolekcję dzieł sztuki i pamiątek.

Wystawa w sześciu salach prezentowała wybitną postać i jej pasje. Sala I ukazywała Paderewskiego jako muzyka, eksponowane były instrumenty na których grał ten wybitny pianista i kompozytor.

Sala II „ Wielki pośród wielkich „ przedstawia dowody uznania oraz barwne życie salonowe i rozliczne kontakty z ówczesną elitą o czym świadczą dokumenty, zdjęcia, prezenty, dyplomy honorowe.

Sala III” Wdzięczni artyści „ ukazuje podarunki przekazane Paderewskiemu, w tym rysunki i grafiki a także obrazy wybitnych malarzy jak np. Wojciech Kossak czy Bolesław Cybis.

W kolekcji znalazły się też dzieła Jacka Malczewskiego i Henryka Siemiradzkiego.

Sala IV poświęcona domowi i życiu rodzinnemu. Młodzież mogła się przekonać jak wielką wartość

dla wybitnego Polaka stanowiła rodzina. W sali uczniowie oglądali zdjęcia młodej żony Paderewskiego zmarłej podczas porodu – Antoniny Korsakówny oraz zdjęcia syna Alfreda nieuleczalnie chorego, który zmarł w wieku dwudziestu lat.

W sali V uczniowie podziwiali kolekcję dalekowschodnią, na uwagę zasługują chińskie naczynia porcelanowe.

Sala VI przedstawia niestrudzoną służbę Polsce jednego z ojców naszej niepodległości. Podczas I wojny światowej założył wraz z Henrykiem Sienkiewiczem w Szwajcarii Komitet Generalny Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce. To on skutecznie orędował u prezydenta USA Thomasa W. Wilsona w sprawie polskiej, to on wreszcie jako premier rządu wraz z Romanem Dmowskim reprezentował nasz kraj na konferencji pokojowej w Paryżu, gdzie decydowano o granicach powojennej Europy.

Za zasługi Ignacy Jan Paderewski otrzymał liczne medale i najwyższe odznaczenia, przyznawane mu zarówno w kraju jak i zagranicą, które zwiedzający mogli zobaczyć.