IMG 3188Taki tytuł nosiłpoświęcony setnej rocznicy Odrodzenia Państwa Polskiego-tegoroczny projekt CKZiU nr1składający się z pięciu różnych mię­dzyszkolnych konkursów przeprowadzanych od października 2017 do lutego 2018 roku.

25 kwietnia 2018 r. w szkolnej auli została zorganizowana uroczysta V Gala wrę­czenia nagród wszystkim laureatom oraz ich nauczycielom. Galę uświetnił koncert Chóru LXXV LO im. Jana III Sobieskiego pod kierownictwem Pani Liliany Bach, który od kilku lat gości na naszych uroczystościach.

W holu Centrum została zaprezentowana wystawa nagrodzonych prac fotograficznych i plastycznych. Na V Galę przybyła pani Joanna Gierczyńska -Kustosz Muzeum Więzienia Pawiak będącego Oddziałem Muzeum Niepodległości w Warszawie. Obecni byli także: Pan Sta­nisław Zalewski - Prezes Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerows­kich Więzień i Obozów Koncentracyjnych oraz Pan Czesław Solnicki - Prezes Fundacji Wystawa "Warszawa Wałczy 1939 -1945".

Nasze zaproszenie przyjęła również grupa Świadków Historii - osób represjonowa­nych i kombatantów: m.in. b. więźniarki KL Ravensbuck: Pani Marianna Bogusz, Pani Alicja Kubecka, Pani Barbara Piotrowskai Pani Krystyna Zając, urodzona w Oberlan­gen Pani Hanna Strzelecka-Kociniak oraz uczestnicy Powstania Warszawskiego: Pan Eugeniusz Tyrajski - żołnierz Pułku "Baszta" i Pan Jerzy Wojciewski - żołnierz Zgrupo­wania "Kampinos" a także osoby im towarzyszące.

Gala rozpoczęła się od wspaniale wykonanego utworu "GaudMater Polonia". Potem głos zabrały: Pani  Halina Matuszewska Dyrektor CKZiU nr 1i Pani Joanna Gierczyńska, podkreślając, że zarówno projekt, jak i Gala mają ogromne znaczenie dla wychowania patriotycznego młodzieży.

W czasie uroczystości wystąpił też Pan Eugeniusz Tyrajski. Swoją wypowiedź zakończył recytacją wierszpoety legionowego Józefa Mączki zatytułowanego "Kiedyś...", którego nauczył się na pamięć osiemdziesiąt lat temu.

Uroczystość poprowadzili Pani Edyta Gocał i Pan Piotr Serwański. Pani Anna Kardaszewicz przypomniała założenia konkursów i przedstawiła ich laureatów, którzy następnie zostali nagrodzeni dyplomami, pucharami, nagrodami książkowymii upominkami.

Oprawę multimedialną Gali zapewniła Pani Jadwiga Baran. Wyróżnieniami zostały nagrodzone prace konkursowe tematycznie związane z Dzielnicą Wolą. Laureaci konkursu recytatorskiego uświetnili uroczystość wykonaniem fragmentów utworów poetyckich. Wśród laureatów znalazły się dwie słuchaczki CXXVIII LO dla dorosłych, co ucieszyło szkolną społeczność.

Dyplomami i pamiątkowymi książkami uhonorowani zostali też nauczyciele – opiekunowie laureatów. Wśród nich szczególnie wyróżniona została Pani Barbara Łubkowska reprezentująca wraz z największą grupą laureatów – Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące im Roberta Schumana Fundacji Primus. Szkoła otrzymała okazały pamiątkowy puchar.

Dużym uznaniem cieszył się występ chóru LXXV LO. Wykonany przez chórzystów utwór „ Modlitwa obozowa” wywołał  u odbiorców, w tym świadków Historii, łzy wzruszenia; wszyscy obecni wstali z miejsc. Pożegnaniu młodzieży z LO im. Jana III Sobieskiego towarzyszył aplauz widowni i owacyjne brawa w podziękowaniu za udany występ. Uroczystość zakończył słodki poczęstunek będący też okazją do rozmów i wspomnień.

Gimnazjalistki z CKZiU nr 1 nawiązały kontakt z byłymi więźniarkami KL Ravensbruck i już planują wspólne spotkanie.

Dziękujemy warszawskim szkołomza udział w naszym projekcie i obecność w czasie dzisiejszej Gali.

Organizatorzy V Gali CKZiU nr 1 w Warszawie