IMG 0450W poniedziałek, 18 września klasa II kt pod opieką nauczycielki roślin ozdobnych p. Katarzyny Kowalczyk wybrała się na lekcje o rozmnażaniu roślin do Katedry Roślin Ozdobnych Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Dzięki uprzejmości i zaangażowaniu pani dr hab. Ewy Skutnik kierującej Katedrą, klasa miała możliwość zwiedzenia szklarni oraz laboratorium kultur in vitro.

Nieoceniona kopalnia wiedzy, ciekawostek i anegdotek ze świata roślin, pan mgr Piotr Dobrzyński oprowadzał uczniów po nowoczesnych, świetnie wyposażonych obiektach szklarniowych, w których klasa mogła zapoznać się z przepiękną i bogatą kolekcją roślin ozdobnych pochodzących z różnych stref klimatycznych globu. Uczniowie odwiedzili również mnożarki, w których mogli zaobserwować proces rozmnażania wegetatywnego roślin ozdobnych. Obiekty szklarniowe wywarły na młodzieży ogromne wrażanie, ale najlepsze nadal pozostawało przed nimi.

Z rąk p. Piotra Dobrzyńskiego młodzież trafiła pod opiekę p. dr Dariusza Sochackiego, który wprowadził wszystkich w świat roślin produkowanych w szkle. Niezwykle interesująca opowieść o pozornie prostym procesie rozmnażania roślin, nieoczekiwanie przerodziła się w pełną napięcia i grozy, najeżoną niebezpiecznymi grzybami i bakteriami. Punktem kulminacyjnym było zwiedzanie fitotronu, w którym setki lub nawet tysiące młodych roślin oczekiwało na przeszczepienie do nowej pożywki. Dr Sochacki przeprowadził uczniów w sposób prosty i zrozumiały poprzez cały proces produkcji In vitro – od eksplantatów, poprzez wieloroślinki do w pełni zróżnicowanych, gotowych do wysadzenia okazów.

Serdecznie dziękujemy dr hab. Ewie Skutnik za umożliwienie przeprowadzenia zajęć w Katedrze, dr Dariuszowi Sochackiemu i mgr Piotrowi Dobrzyńskiemu za fascynującą wycieczkę po świcie roślin.

Accesibility button