zonkilW dniu 19 kwietnia 2017r młodzież Technikum Budowlanego nr 5 im. profesora Stefana Bryły w CKZiU nr 1 weżmie udział w akcji społeczno-edukacyjnej "Żonkile". Na ulicach Warszawy wolontariusze z klasy I i II-ej technik architektury krajobrazu będą rozdawali papierowe żonkile- symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943r.Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję.
Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów. W naszej szkole lekcje o Powstaniu w Getcie przeprowadziła nauczycielka historii a wykonaniem żółtych kwiatów zajęli się uczniowie,nauczyciele i pracownicy placówki. Projekt realizowany jest w ramach współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.