20170324 11275124 marca 2017 roku w naszej szkole odbyła się IX edycja Wolskiego Miasteczka Zawodów pod hasłem „Wybierz zawód z własnej WOLI”. Imprezę uświetnili swoją obecnością: Pan Włodzimierz Paszyński - wiceprezydent m.st. Warszawy, Pani Mieczysława Nowotniak - zastępca dyrektora Biura Edukacji, Pani Grażyna Orzechowska - Mikulska zastępca Burmistrza Dzielnicy Wola, Pani Mariola Zielińska – naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania Dzielnicy Wola, Pani Renata Piekut - dyrektor DBFO na Woli.

Organizatorzy zaprosili uczniów trzecich klas gimnazjum, stojących przed wyborem dalszej ścieżki edukacyjnej oraz przyszłej kariery i przekonywali ich, że wybór kształcenia zawodowego jest dziś najlepszym wyborem. Pozwala on na wczesne rozpoczęcie pracy zawodowej, zdobywanie doświadczenia i podnoszenie kwalifikacji. Umożliwia również podjęcie studiów na wyższych uczelniach. Absolwent technikum bowiem, uzyskuje więcej niż maturę – zdobywa też zawód. Dziś, kiedy wielu absolwentów liceów ogólnokształcących nie znajduje pracy - technik nie ma z tym kłopotu.

Wolskie Miasteczko Zawodów cieszyło się dużym zainteresowaniem; uczestniczyło w nim prawie 900 gimnazjalistów z Woli i gminy Koczargi. Ciekawe oferty edukacyjne zaprezentowały wszystkie wolskie zespoły szkół zawodowych.

Nowością tegorocznej edycji Wolskiego Miasteczka była jego zmieniona formuła. Na zaaranżowanych stoiskach, uczniowie i nauczyciele wolskich szkół zawodowych zapraszali gimnazjalistów do udziału w przygotowanych zajęciach warsztatowych przybliżających kształcone umiejętności zawodowe, opowiadali o warunkach nauki w swoich szkołach, eksponowali najbardziej charakterystyczne elementy związane z reprezentowanymi  zawodami. Duże zainteresowanie wzbudzały pokazy praktycznego zastosowania nabytych umiejętności: profesjonalna sesja zdjęciowa, wykonywanie ozdobnych kompozycji roślinnych czy fragmentów elewacji budowlanych, pokaz użytkowych gadżetów elektronicznych. Jak zwykle oblegane było stoisko eksponujące umiejętności gastronomiczne i wykonane przez uczniów produkty kulinarne.

Uwagę zwiedzających przykuwały zaprezentowane pomoce dydaktyczno - naukowe i profesjonalny sprzęt, wykorzystywany w szkolnych laboratoriach i pracowniach zawodowych wolskich szkół.

Doradcy zawodowi z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznych i z OHP udzielali zainteresowanym gimnazjalistom porad dotyczących wyboru zawodu, informowali o przeciwwskazaniach zdrowotnych w wybranych zawodach.

W trakcie imprezy, przeprowadzany był konkurs wiedzy o zawodach zakończony uroczystym wręczeniem atrakcyjnych nagród dla zwycięskich reprezentacji gimnazjów. Młodzież bawiła się świetnie, a z rozmów z nią wynikało, że wybór zawodowej ścieżki kształcenia będzie dla niej pozytywnym wyborem.

Wolskie Miasteczko Zawodów umożliwiło gimnazjalistom bliższe poznanie oferty szkół zawodowych co, z całą pewnością, pomoże im w podjęciu świadomej decyzji odnośnie wyboru dalszej szkoły i planowania przyszłej kariery zawodowej.