W ramach patronatu naukowego WAT, 19 stycznia 2017 roku uczniowie Technikum Budowlanego nr 5 w Warszawie brali aktywny udział w III WARSZTATACH INNOWACYJNYCH TECHNOLOGII zorganizowanych przez Wydział Cybernetyki WAT, których opiekunem naukowym była Pani dr Ewa Łakoma.
Warsztaty prowadzone były przez Doktorantów Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji oraz Wydziału Nowych Technologii i Chemii.
Uczniowie uczestniczyli w dwóch równoległych sesjach.
W sesji I największym zainteresowaniem wśród młodzieży cieszył się pierwszy warsztat „Jak buduje się lotniska?”. Zdaniem uczniów - "Duża integracja z grupą, dowiedzieliśmy sie wielu ciekawych rzeczy dotyczących budowy lotnisk, usłyszeliśmy wiele ciekawostek na temat polskich i zagranicznych lotnisk”.'
Wykładowcy, w ciekawy sposób, mówili również o sposobach utrzymania lotnisk w dobrym stanie technicznym, materiałach używanych do naprawy i wykonywania płyt oraz o tym jak projektować pasy startowe.
„Dlaczego tak się dzieje, że.....? Inżynieria materiałowa w przykładach”- ten temat zrealizowany został w formie bardzo wielu doświadczeń chemicznych i przez to był atrakcyjny. Uczestnicy otrzymali wiele informacji na temat inżynierii materiałowej. Na zakończenie słuchacze rozwiązali krzyżówkę wykorzystując zdobytą wiedzę.
Trzeci warsztat dotyczył projektowania BIM. BIM czyli modelowanie informacji o budynku ( ang. Building Information Modeling) obejmuje wszystkie branże budowlane umożliwiając ciągły i natychmiastowy dostęp do informacji o projekcie , jego kosztach i harmonogramach, umożliwia współpracę projektantów, inwestora, a nawet służb miejskich. Upraszcza proces projektowy poprzez możliwość testowania w świecie wirtualnym rozmaitych wariantów i schematów. Dzięki temu architekci i konstruktorzy są w stanie sprecyzować zachowanie się obiektu w przyszłości.
Wykład ten w opinii uczniów okazał się trudnym chociaż temat był atrakcyjny dla wielu i bardzo przydatny dla przyszłych Techników.
W sesji II realizowane były kolejne trzy tematy.
„Nanomateriały” - podczas tego warsztatu uczestnicy bardzo sprawnie zostali wprowadzeni w mikroświat, czyli świat małych obiektów i ich rozmiarów. Jednostki odległości takie jak pikometr, angstrem, nanometr stały się oczywiste. Uczniowie dość szybko oswoili się z nazwami: nanomateriały, nanogwiazdki, nanoskorupki, nanopręciki, kropki kwantowe. Ważnym elementem wykładu była informacja o praktycznym wykorzystywaniu nanomateriałów do tworzenia giętkich ekranów komputerów , w diodach laserowych, w ogniwach słonecznych, próby przy leczeniu nowotworów i wielu innych.
Drugi warsztat „Nowoczesne technologie pozyskiwania danych geodezyjnych” dotyczył wykorzystywania nowoczesnych technologii w pozyskiwaniu danych w sposób zdalny i wykorzystywaniu ich w geodezji do tworzenia map jak i obrazów obiektów. Zaprezentowane zostały dwie metody: pierwsza z wykorzystaniem skanera laserowego (ulepszonego tachimetru), druga z wykorzystaniem średniej klasy aparatu fotograficznego i techniki SFM.
Uczestnicy mieli możliwość dokonywania samodzielnego wyboru techniki w zależności od rodzaju zadania a chętni mogli otrzymać swój obraz jako model 3D.
Warsztat „Budowanie tras kolejowych” pokazał jak budowane są współcześnie drogi kolejowe w Polsce. Uczestnicy otrzymali fachową informację odnośnie techniki budowania linii kolejowych, przygotowywania podłoża, stosowanych materiałów, sposobu budowania, kontroli, rodzajów podkładów kolejowych, układania szyn, elementów łączących, sposobów zapobiegania wykrzywiania szyn itp. Na tych zajęciach dowiedzieliśmy się dlaczego polskie pociągi często się spóźniają-nie zawsze wynika to ze złej organizacji, patrz rozszerzalność cieplna żelaza.
Wszystkie warsztaty były bardzo atrakcyjną formą zdobywania wiedzy i każdy z uczestników mógł znaleźć coś dla siebie. Miła atmosfera na Uczelni i bardzo dobra organizacja dodatkowo zachęciły do odwiedzania WAT.