IMG 2206W dniu 10 listopada  2016 r. w CKZi U nr 1 w Warszawie odbyła się uroczystość szkolna poświęcona Narodowemu Świętu Niepodległości , które obchodzimy 11 listopada.

Uczniowie Technikum Budowlanego nr 5 im. prof. Stefana Bryły przygotowali Akademię, uroczystość prowadzili uczniowie klasy 3at Klaudia Perec i Mateusz Krzyżak. Zostały przedstawione prezentacje dotyczące walki Polaków o niepodległość oraz czynu legionowego ze szczególnym wyeksponowaniem roli I brygady walczącej pod komendą Józefa Piłsudskiego. Uczniowie technikum obejrzeli też filmy archiwalne „ Przystanek Niepodległość  część I i część II”.

Uczniowie klasy 4 at i 4 kt : Patryk Świrski, Mateusz Mateńka, Patrycja Białowąs, Patrycja Posacka, Krystian Sikorski i Filip Kossak przedstawili biogramy ojców polskiej niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego i Wojciecha Korfantego.

Była też recytacja wiersza autorstwa legionisty oraz czytanie wspomnień naocznych świadków z pierwszego dnia niepodległości w Warszawie.

Po południu dla słuchaczy gimnazjum  i liceum dla dorosłych odbyła się  Akademia przygotowana pod kierownictwem pana Piotra Serwańskiego, gdzie również wykorzystano materiały audiowizualne i przedstawiono prezentację historyczną. Słuchacze recytowali wiersz patriotyczny i czytali opis wydarzeń związanych z drogą