POŻEGNALIŚMY PANA EUGENIUSZA TYRAJSKIEGO, ŻOŁNIERZA ARMII KRAJOWEJ I ŚWIADKA HISTORII.

P1110877    2 stycznia 2020 roku odbyły się uroczystości pogrzebowe Bohatera Powstania Warszawskiego, członka Szarych Szeregów i AK, wspaniałego, życzliwego Człowieka, nieodżałowanego Świadka Historii i wielkiego Przyjaciela młodzieży.

   Msza w kościele św. Karola Boromeusza zgromadziła tłum przyjaciół Zmarłego i odprawiona została w asyście wojska, oraz ok. dwudziestu pocztów sztandarowych, wśród których znalazł się poczet CKZiU nr 1z reprezentacją Technikum Budowlanego nr 5 i CXXVIII LO.

   W homilii a potem przy grobie przypomniane zostały dokonania Pana Tyrajskiego i przybliżona obecnym Jego Osoba. Oddana została także salwa honorowa a grób pokryły dziesiątki biało-czerwonych wieńców i wiązanek.

    Pan Eugeniusz był wielokrotnie gościem honorowym w CKZiU nr 1, a spotkania z młodzieżą zawsze traktował jako swoją powinność wobec młodego pokolenia. Jego znakomita pamięć,ogromny optymizm i mądre wypowiedzi budziły zawsze nasz podziw i szacunek.

Jeszcze niedawno nasi słuchacze mieli okazję odwiedzić Go i nagrać Jego wspomnienia. 11 grudnia miał uczestniczyć w uroczystości 60lecia naszej placówki i przybić do drzewca sztandaru gwóźdź ze swoim nazwiskiem. 

    Już nie zdołał zrobić tego osobiście, zastąpił Go inny żołnierz AK ale jest to dziś dla nas ostatnia pamiątka po naszym Przyjacielu.