"PODRÓŻ PAMIĘCI" SŁUCHACZY CKZiU nr 1 28 września 2018 r.

111160 5  Z inicjatywy Biura Edukacji m.st.Warszawy  kilkunastoosobowa grupa słuchaczy i nauczycieli CKZiU nr 1 wzięła udział w jednodniowej wycieczce do Treblinki. Wyjazd sfinansowany zostały przez tę samą instytucję.

  Młodzież została wcześniej poinformowana o miejscu, do którego się udajemy. Przypomniana została także nazistowska polityka Holokaustu wobec Żydów. Zwiedzanie zaczęliśmy od Muzeum w Treblince, po którym oprowadziła  naszą grupę świetnie przygotowana i bardzo zaangażowana przewodniczka. Mieliśmy okazje poznać krótką historię obozu, który był jednym z najwiekszych na ziemiach polskich. Na młodzieży duże wrażenie zrobiły eksponaty wydobyte z ziemi na terenie b. obozu zagłady Treblinka II, makieta obozu oraz dwa zaprezentowane nam filmy. 

  Drugą częścia wizyty było poznanie terenu Treblinki I (obozu pracy w żwirowni), przejście wzdłuż terenu, na którym sto kilkadziesiąt betonowych krzyży przypomina tysiące zamordowanych tu więźniów. Byliśmy także przy "ścianie śmierci" i Pomniku Ofiar Obozu Zagłady - centralnym miejscu pamięci i uroczystości.

  O zainteresowaniu naszych słuchaczy świadczyły liczne i przemyślane pytania.

  Dodatkową częścią wyjazdu stało się zwiedzenie Zbrojowni Zamku Liw, którą też wielu z nas miało okazję widzieć po raz pierwszy.

  Wycieczkę należy ocenić jako bardzo wartościową, udaną i bez wątpienia potrzebną.